T1 = 600 + 273 = 873K
T2 = 40 + 273 = 313K
T3 = – 20 + 273 = 253K
Heat transfer to engine = 200KJ
Net work output of the plant = 360KJ
Efficiency of heat engine cycle,
η = 1 – T2/T1 = 1 – 313/873 = 0.642
W1/Q1 = 0.642W1 = 0.642 x 2000 = 1284KJ ...(i)
C.O.P. = T3/(T2 – T3) = 253/(313 – 253) = 4.216
Q4/W2 = 4.216 ...(ii)
W1 – W2 = 360; W2 = W1 – 360
W2 = 1284 – 360 = 924KJ
From equation (ii)
Q4 = 4.216 x 924 = 3895.6KJ
Q3 = Q4 + W2 = 3895.6 + 924
Q3 = 4819.6KJ
Q2 = Q1 – W1 = 2000 – 1284
Q2 = 716KJ
Heat rejected to reservoir at 40°C = Q2 + Q3 = 716 + 4819.6
Heat rejected to reservoir at 40°C = 5535.6KJ
Heat transfer to refrigerator, Q4 = 3895.6KJ